Ismerd meg a múltad, ismerd meg Önmagad!
Szeretnéd megtudni, kik voltak az őseid? Miért Te születtél meg? Kiknek a génállományát, tulajdonságait örökölted? Honnan származol? Vajon milyen felekezetűek, etnikumúak voltak őseid? Netán nemesi vér csörgedezik az ereidben? Készíttesd el a családfádat és minderre gyorsan fény derül!
Szeretteid is meglepheted vele! Aranylakodalom, házassági évforduló, születésnapok, mind megfelelő alkalmak egy komoly, életreszóló ajándékhoz, ami garantáltan könnyeket csal a szemekbe!
Szücs Krisztina vagyok, egy közgazdász végzettségű elhivatott családfakutató.
Saját családfám elkészítése szerettette meg velem ezt a fajta kutatómunkát 15 évvel ezelőtt. Azóta már sokakat örvendeztettem meg egy szép fával, érdekességekkel az őseikről. Nemegyszer fellebbentettem a fátylat rég elfeledett titkokról és igazoltam (vagy éppen nem) a családi legendák helyességét.
Sokunkat érdekel, honnan jöttünk, honnan származnak az őseink. Nekik ajánlom figyelmükbe a családfakutatói szolgáltatásomat.
A kutatás egy csodálatos dolog, melyet nagy szenvedéllyel űzök. Bárkinek szívesen segítek abban, hogy ezt a bonyolult, sok energiát felemésztő munkát átveszem tőle, mely egy hétköznapi embernek évekig is eltarthatna.
Munkám során több ezer oldalnyi, sokszor latin nyelvű anyakönyvet fésülök át az adatokért, levéltárba, könyvtárba járok. Gondolkodom, keresem az összefüggéseket és minden fellelt adatot tényekkel támasztok alá. Sokszor nehézséget jelentenek a névváltoztatások, vagy a gyakori nevek ismétlődése a településeken. Ezeket az akadályokat is igyekszem legyőzni.
A leggyakrabban egyenesági családfákat készítek. Ez azt jelenti, hogy a kiindulási személytől kezdve az összes fellelhető szülőpárt feltüntetem. Ha egy felnőtt vonalán indulok el visszafelé az időben, akkor jó esetben 6-7 generációig eljutok az anyakönyvekben, azaz az 1800-as évek elejéig, néha az 1700-as évekig is! Végtelenül izgalmas érzés a rég elfeledett ősök nevét látni régi anyakönyvi bejegyzésekben, belelátni az életükbe, olyan, mintha időutazáson vennénk részt.
A családfa átadásakor a Megrendelő ismerni fogja elődei nevét, származási helyét, foglalkozásukat, valamint etnikai hovatartozásukat, vallásukat, társadalmi helyzetüket. Ha olyan érdekességeket is rejtenek a dokumentumok, mint például dupla esküvők testvérekkel, eltitkolt gyermekek, családi drámák, azokat is feljegyzem. Előfordul, hogy nemesi rang meglétére is fény derül.
Kapcsolatfelvételkor egy táblázatot küldök, melyet kitöltve várok vissza a munka megkezdéshez. Minél több a kiindulási pont annál nagyobb valószínűséggel vezet sikerre a kutatás. Legfontosabb információk a felekezeti hovatartozás és a lakóhely biztos ismerete. Különösen fontosak a halálesetek is mert azokat ritkán találom meg véletlenszerűen, csak ha célirányosan keresek egy adott évkörben, egy településen. Nem tudhatom, hogy a születési helyéhez képest kit hova sodort az élet, mi történt vele.
Fontos kiemelni, hogy kizárólag a mai Magyarország területén tudom felkutatni az ősöket!
Ha külföldre nyúlnak a szálak, akkor helyi kutató bevonása szükséges felár ellenében. A családfa elkészülési ideje a kezdéstől számítva körülbelül 1-2 hónap.
Nagyon népszerű mostanában DNS vizsgálat útján nyomozni a származásunk után. A Megrendelőim gyakran felteszik a kérdést, hogy az miben különbözik az én munkámtól. A válasz igen egyszerű: a rengeteg munkában! A levett, beküldött DNS mintából kimutatnak egy százalékos értéket, ami az egyén származásának földrajzi, népcsoporti típusára utal. Mivel ezt rengetegen elkészíttetik, egy óriási adatbázis jön létre és nagy valószínűséggel lehet találni olyan rokonokat, akikkel valamilyen százalékban közös a genetikai állományunk, azaz nagyon távoli rokonunk - mert volt egy közös ősünk, pld az 1700-as években. De ez a kutatás itt meg is állt. Fontos megjegyezni, hogy egy ilyen vizsgálat megrendelésekor számolni kell a személyes adatok tárolásának minden kockázatával, hiszen a genetikai információnk ezentúl meglesz a tesztelő cég adatbázisában.